Hlavní Texty Názor
Názor
Co s Čínským pokojem bez kontextu? PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Texty - Názor
Roman Štědronský   
Úterý, 26 Únor 2008 08:44

Bavili jsme se kamarádem o Turingově testu. Možná ho znáte, takový anonymní rozhovor dvou stran, který má určit, zda je protistrana člověk či ne. A nebo jinak - praktický test umělé inteligence, zda je opravdu inteligentní. Kamarád mě upozornil na tzv. "Argument čínského pokoje", který účinnost Turingova testu zpochybňuje. Tak jsem se po ránu při cestě do práce, dokud mám hlavu ještě svěží, na něj podíval.

Celý článek...
 
Raději dražší profesionální armáda než levnější nevolnictví PDF Tisk Email
Texty - Názor
Roman Štědronský   
Středa, 13 Říjen 1999 00:00

Petr Novotný ve svém nářku nad brannou povinností mi mluví z duše.

Právě jsem dokončil vysokou školu a za několik týdnů mě čeká civilní náhradní služba. Na rozdíl od něj jsem si raději zvolil delší trest, ale zato ve věznici s mírnějším režimem, který mi dovolí zachovat si určitou důstojnost. (A nebude mě nutit naučit se zabíjet.) Prostě jsem si vybral z mého pohledu menší zlo. Ale jsem nesmírně rozhořčen tím, že vůbec něco takového musím dělat.

Nevím, jak se s všeobecnou brannou povinností vyrovnává listina základních práv a svobod, mě to však dělá značné problémy. Zákon zásadním způsobem omezuje mou svobodu. Pod hrozbou trestu mě okrádá o kus života, o zkušenosti a o peníze. A ještě bych podle mnohých měl být rád, že se mi té cti dostalo.

Celý článek...
 
Stávky jsou vydírání PDF Tisk Email
Texty - Názor
Roman Štědronský   
Úterý, 12 Říjen 1999 00:00

Petr Hájek v příspěvku "Špatné protilékařské argumenty" tvrdí, že označovat stávku za organizované vydírání je hloupost. Ve své argumentaci se však zaměřuje na morální rozměr stávky a nikoli na její podstatu. Pokud vydíráním označujeme situaci, kdy jedna strana vyhrožuje straně druhé, že ji svým aktivním či pasívním chováním způsobí újmu, pokud nebudou splněny její požadavky, pak stávka zcela nepochybně má všechny podstatné rysy vydírání.

Zaměstnanci hrozí svému zaměstnavateli, že pokud nebudou splněny jejich požadavky, nebudou pracovat a zaměstnavatel tak utrpí ztráty z nevyrobené produkce, z nedodržení smluvních závazků, může být poškozeno jeho dobré jméno, atd...

Celý článek...
 


 

Anketa

Je fotografie umění?
 

Náhodný obrázek

Uživatelé

Máme hostů: 35 připojeno

Statistika

Členové : 3
Obsah : 94
Odkazy : 4
Počet zobrazení článků : 331650

Přihlášení